Strona główna
nr 1(9)/2000


Korzenie muzyki eurazjatyckiej:

INDONEZYJSKI GAMELAN

Wiele z rodzajów muzyki, które są spuścizną dwóch zlepionych ze sobą kulturalnie kontynentów Azji i Europy, wciąż pozostaje nieodkrytymi. Związane jest to m.in. z przekłamaniami, jakich dokonała afroamerykańska kultura muzyczna – podstawa tego, co jest dziś najlepiej promowane na rynku. Jednym z gatunków, który wciąż pozostaje w cieniu jest indonezyjski gamelan. Rozpowszechniony jest przede wszystkim na wyspie Bali i zachodniej części Jawy. 

Cóż to jest ów gamelan? Należałoby zacząć może od tego, że gamelanami zwane są również albo przede wszystkim orkiestry, które grają tą muzykę. Są to grupy składające się najczęściej z 25 do 60 czy 70 nawet osób. Wykonują one muzykę perkusyjną, tworzoną przy użyciu gongów, ksylofonów (metalofonów) i również bębnów. Metalofony tu używane są najczęściej zrobione z brązu. Są to grupy poziomo umieszczonych małych gongów o zagiętych brzegach lub płytek, które z kolei są zawieszane na ozdobnych podstawach wykonanych z bambusa, często bogato rzeźbionych, inkrustowanych. Używane są również gongi, rozmaite dzwony, czasem też flet, piszczałki, rodzaj dwustronnych skrzypiec podobnych nieco do indyjskiej sarangi. Możemy wyróżnić około trzech do pięciu części utworu na balijski gamelan: pengawak (wprowadza główny temat), pengisep (melodyjne rozwinięcie) i pengecet (to coś na kształt finału, zakończenia). Wszystko to na rzecz duchowej i muzycznej polifonii i polirytmii. 

Bali jest swoistą hinduistyczną enklawą w muzułmańskim kraju. Muzyka gamelanów jest silnie związana z hinduistyczną obrzędowością jak też i wiejskim teatrem cieni – wszystko to przenika codzienne życie mieszkańców. Granie gamelanów jest swego rodzaju zbiorową medytacją -– dokonuje się tu przemiana duchowa, którą można porównać do alchemicznej przemiany pierwotnej materii w metafizyczne „złoto” ducha. Godny podkreślenia jest tu aspekt techniczny, który zahacza o duchowy wymiar swoistego egalitaryzmu: w gamelanach grywają zarówno muzycy technicznie „przebiegli” jak i wszyscy ci, którzy potrafią nieco zagrać a mieszkają w danej wsi. Zatarta jest granica między muzyką amatorską a zawodową. Muzyka gamelanowa ma też inny wymiar – jest czynnikiem oczyszczającym energetycznie przestrzeń, co zbliża ją do feng shui. Instrumenty takie są używane często przy profesjonalnym feng shui (dzwonki, gongi). 

Muzyka z Bali mocno inspiruje wielu twórców, spośród których należałoby wyróżnić twórców minimal music – Philipa Glassa czy Steve’a Reiche’a. Ten ostatni wykonał zresztą w Filharmonii Narodowej 24 września 1997 r. utwór „Drumming”, w którym wpływy gamelanowe dają się dobrze odczuć. Gamelan wkracza też w estetykę nowej elektronicznej awangardy z wytwórni „Warp”. Mamy tu przykład w postaci utworu „Gong Acid” z płyty „Budakhan” Mindphone” Squarepushera, który brzmi jak „psychodelicznie zmasakrowany gamelan”. Innym przykładem wpływu estetyki gamelanów może być utwór grupy WOUNDED KNEE z płyty „Pork Soda”. 

Muzyka gamelanów przypomina, że synkopa i „połamane” rytmy pojawiające się w nowej muzyce nie wywodzą się wyłącznie z jazzu i nie tylko tam są obecne. Gamelan jednak wciąż czeka na odkrycie. 

Hubert A. Napiórski